Pán prstenů 1: Společenstvo prstenu

15. ledna 2013 v 13:23 | Anne Eyre |  Oblíbené knihy
Snad každý někdy slyšel o téhle trilogii, někteří dokonce kdesi narazili na to, že Pán prstenů měl být původně jedna kniha. Ale sežeňte tolik papíru naráz, že ano. Každopádně jsem si jistá, že kdo nečetl, viděl aspoň kousek minimálně jednoho z filmů. Mně se třeba vryla do paměti scéna, kdy se Frodo a spol. schovávají pod kořeny stromu...

Název: Pán prstenů - Společenstvo Prstenu
Autor: John Ronald Reuel Tolkien (ano, pamatuju si to zpaměti)
Žánr: Hrdinská fantasy (díky ti, Wikipedie)

Nepovažuju za nutné zmiňovat postavy. Gandalfa zná snad každé malé dítě, nemluvě o Frodovi, že ano. Ale děj bych zmínit snad mohla. Ještě jedna kniha souvisíSpolečenstvo Prstenu s Pánem prstenů. Hobit. Tam se Bilbo Pytlík vydává na jakousi výpravu, kde najde prsten. Když si ho nasadí, stane se neviditelným. Ve Společenstvu se čtenář dozví, co je ten prsten zač, a může sledovat cestu hobitů do Roklinky, kde se uskuteční Elrondova Rada (pro ty, kteří zezačátku nepobírali stejně jako já, Elrond je půlelf). Utvoří se devítičlenné Společenstvo, které má za úkol dopravit Prsten do Mordoru, kde se ho pokusí zničit.
Jsme svědky jejich cesty, několika trochu vtipnějších scén a tak dále a tak dále. Prsten se snaží ovládnout jiné členy Společenstva a všechny navíc pronásleduje devět jezdců, pokud si dobře vzpomínám, říká se jim Prstenové přízraky. Ale o těch někdy od půlky není skoro ani zmínka, takže si to vážně už moc nevybavuju. Celá první část trilogie končí u Řeky, kde se Společenstvo rozpadá. Stručně řečeno, někteří chtějí bránit Minas Tirith, Frodo se rozhodl, že bude pokračovat dál sám a oni ho hledají, zatímco Sam ho nějak přiměl, aby ho vzal s sebou.
Samozřejmě, že se mi nejvíce vryli do paměti elfové (ne nadarmo mi někteří říkají Špičkoouško), ale zapamatovala jsem si hodně výrazně i cestu přes Morii. Což znamená, že chtěli překonat horu, ta je málem zavalila sněhem, tak se vrátili a šli přes (téměř) opuštěné doly, kde na ně vybafnul nějaký démon a Gandalf spadl do propasti.
Snad to zní trochu sarkasticky, a není to ani recenze, spíš takový popis á la "tohle jsem četla, ale do Moleskinu se mi to celé prostě nevejde a třeba by to mohlo někoho zajímat". Ve skutečnosti se mi ale Společenstvo Prstenu více než jen líbilo a mohu jen doporučit.

9.5/10

Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže. (J. R. R. Tolkien)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.