(Ne)Slušná podpora aneb Opravdu umíme pracovat s počítačem?

30. dubna 2013 v 13:12 | Anne Eyre |  Ze života
Zrovna nedávno mi přibyla zajímavá zkušenost s podporou. Ptala jsem se na úplně základní znaky pro každého, kdo píše nějaké ty články, případně povídky. Určitě jste si všimli, že klasické uvozovky psané pomocí Alt + 0132 a Alt + 0147 se vám sice zobrazí v editoru, ale na blogu mám naskočí ty "chybné", které jsou běžně k nalezení na klávesnici. Pomlčku psanou pomocí Alt + 0150 zase nahradí za chybný spojovník. Položila jsem si zásadní otázky: Je tohle služba pro lidi, kteří si dávají pozor, aby měli v článku správně každý detail, včetně přímé řeči, uvozovek, pomlček? Je tohle služba pro lidi, kteří se snaží psát tak správně, jak jen jim znalosti dovolují?


Ale nešlo mi jen o tohle. Odpověď byla stručná, což by mi nevadilo. Fakt, že byla psána tak, že v jedné větě byl zopakován problém, už mi vadil víc. Jaká byla druhá věta? "Máte tedy smůlu." Žádné vysvětlení, takhle milého jednání se mi od S. Rulce dostalo. Žádala jsem vysvětlení. Nikoho nenapadlo, že takovéhle jednání s uživateli skrz podporu není dvakrát milé, ale alespoň mi v druhém e-mailu jasně napsal, že editor zde používaný si nevytvořili a nemohou ovlivnit, kolik nenápadných chyb v článku bude.
I nenápadná chyba je totiž chybou. Je rozdíl mezi pomlčkou, dvojitou pomlčkou a spojovníkem, existují pravidla pro psaní uvozovek, snadno pochopitelná, dokonce jejich dodržování zvýší srozumitelnost děje. Jenže tenhle článek nemá být o pravidlech psaní a nebudu se tím dál zabývat. Tedy... Pokusím se.

První problém: Reakce zaměstnance podpory. Jsem poněkud znechucená nejen Autorským klubem, ale i faktem, že je někdo, kdo má s lidmi jednat, schopný odpovědět tím, že zopakuje váš dotaz a připíše k tomu, že máte smůlu. Představte si následující situaci: Sedíte ve škole při matematice a ptáte se, proč má být příklad takhle. "Proč to tak je? Nevíš? Máš smůlu." Líbila by se vám taková odpověď? Zakládám si na minimu chyb v článcích, jako si zakládám na známkách.
Dál je tu úpadek autorského klubu, ale ten nebudu dál rozebírat. Problém je spíš ve "Standovi". Kdysi dávno měli lidé z Klubu Snílků jistý problém, chtěli to s ním probrat. Mezi těmi lidmi byli i bývalí uživatelé služby Blog.cz. Setkání se neuskutečnilo, jedním z důvodů byl fakt, že se "Standa" odmítl bavit s kýmkoliv, kdo nyní nepoužívá Blog.cz. Ti o problému samozřejmě nic nevědí, nikdy nevěděli a nesmějí se k němu vyjadřovat. Zbyla jen malá hrstka lidí, kteří by mohli jít. Nakonec to padlo celé (myslím, že kvůli nedostatku času). Ani tohle není fér jednání.
Vidíte správně, tento článek se mění v kritiku jediného člověka. A vyplývá z toho jediné: Dle mého názoru nedokáže jednat s lidmi, kteří mají problém a neodkývou mu každý nesmysl. Má takový člověk spravovat velké komunity, má vůbec dělat něco, u čeho je nutná co nejslušnější komunikace?

Druhý problém: Samotný editor. Nevadí mi, že Blog.cz nemá vlastní editor. Mnohem více mě trápí v tomhle článku tisíckrát omílaný problém. Editor vám v článku takříkajíc naseká chyby. Nemluvě o tom, jak hrozně se dívá na povídku, kde nenajdete jediné dolní uvozovky. Nejde jen o chybu, jde o neuvěřitelně ošklivou věc. Napadá-li vás teď otázka, proč dál využívám Blog.cz, ráda odpovím. Protože jsem nenašla jiné "místo", které by mi poskytlo takové možnosti. Někde jsou problémy s layoutem, jinde s komentáři, psaním článků... A mohla bych pokračovat.
Jenže do tohohle jim nemůžu příliš mluvit, nevím, jak těžké je zařídit editor, který tohle dělat nebude. Nejhorší je, že v e-mailu to vyznělo, jako by jim to bylo úplně jedno.

Třetí problém: Nevědomost. Přiznejme si to. Kolik z vás vědělo, že ty rádoby kratinké pomlčky a horní uvozovky, které jsou ve vašem článku, jsou špatně? Já mám tu výhodu, že mě to naučili na nižším gymnáziu v rámci výuky IVT, stejně jako používání pevných mezer, které tu raději ani nezkouším.
Bohužel, ptají se mě na to i mnohem starší lidé, vysokoškoláci. Měla jsem tu smůlu, že mi někdo dokázal položit takovouto otázku: "Jak ve Wordu vypnu to prodlužování pomlčky?" No, možná byla položená trochu jinak. Následně cca 3 lidé spojili síly, aby dotyčnému vysvětlili, že Word ho (výjimečně) opravuje zcela správně. Nejsem si jistá, že byla naše snaha úspěšná.
Vše, co jsem zmínila, jsou malé a nenápadné chyby, ale jsou to chyby. Nečekám, že lidé neschopní používat gramatiku 1. stupně ZŠ pochopí tohle, ale někteří by mohli, ne? Není to věc, kterou bych běžně opravovala, ale v mých článcích mi to prostě vadí a vím, že nejsem sama.

Jaký je tedy výsledek? Ne, nemám odpověď, zato jsem položila spoustu otázek. Zkusili jste se nad nimi také zamyslet? Co si o tom myslíte?

1. Je S. Rulc opravdu ten pravý k práci, u které musí komunikovat s lidmi?
2. Je správné ignorovat chyby v editoru?
3. Měli by lidé znát i tyhle drobnosti? Je příliš těžké je používat alespoň tam, kde vám to editor sám nastaví?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 1. května 2013 v 14:47 | Reagovat

Článek velice zajímavý a pro mne užitečný v tom, že aspoň se poučím o klávesových zkratkách.

1) Tato věc je tolik již propíraná, že nevím, zda je vůbec k užitku ještě tento fakt vytahovat na světlo, když se nic nemění.
2)Chybný editor samozřejmě není v pořádku, ale když není ajťák, který by jej opravil?
3) Rozhodně by zvláště blogeři literáti měli znát textové normy, aby pak nebyli překvapeni na literárních soutěžích, v redakcích či nakladatelstvích.

2 Anne Eyre Anne Eyre | Web | 1. května 2013 v 18:12 | Reagovat

[1]: Děkuju za reakci. Problém je možná právě v tom, že u téhle služby by nějaký ajťák být měl, někdo, kdo ví, co dělá, by se v tom měl být schopný prohrabat.

3 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 1. května 2013 v 18:16 | Reagovat

[2]: Samozřejmě, ovšem když není a my to neplatíme, pak bychom teoreticky ani neměli remcat. Ovšem mi se to mluví, když jsem na jiné službě, že? :-D

4 Anne Eyre Anne Eyre | Web | 1. května 2013 v 18:39 | Reagovat

[3]: Ono remcat na fakt, že mají špatný editor, se dá stejně dobře, jako že angličtinář pomalu neumí anglicky...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.