The Hobbit: An Unexpected Journey (Hobit: Neočekávaná cesta)

10. dubna 2013 v 20:17 | Anne Eyre |  Ostatní filmy
To je název, že? Ještě, když do článku píšu český i anglický. Pro slováky Hobit: Neočakávaná cesta. Hm, mohla bych slovenský název připsat i k Bídníkům... No, měla jsem jít do kina v prosinci, šla jsem koncem února a odležela jsem si to týden doma nemocná, doteď kašlu jako starý kuřák. Ale stálo to za to. Jen ten článek jsem mohla napsat dřív.


Jestli mi někdo z vás řekne, že nezná Pána prstenů, budu opravdu, ale opravdu hodně zlá. A těch, kdo ho znají, se zeptám, jestli někdy slyšeli i o Hobitovi. Ano, přesně tak, zde se poprvé objevuje Jeden prsten... Dobře, poprvé možná ne, já od Tolkiena nic jiného než LOTRa a Hobita zatím nečetla. Takže pro mě poprvé. A seznamujete s Frodovým... Strýčkem? Jo, asi je to strýček. Prostě s Bilbem, no. Rodinné vztahy Hobitů není zrovna snadné pochopit.
Tak a za tímhle Hobitem přicházejí trpaslíci s nezapamatovatelnými jmény (krom Thorina, Filiho, Kiliho, Bifura, Balina Bombura, Glóna, Óina, ...) a samozřejmě Gandalf. Že prý sháněji někoho na dobrodružství. Ale kdepak, Hobit a dobrodruh! Přesto se nakonec Bilbo vydává s nimi. Pokud chce jíst, nic jiného mu nezbývá, nechali za sebou prázdnou spíž.
A tak se Hobit vydává na cestu. Setkají se s troly, které nakonec porazí Gandalf. Projdou i hory, kde se za bouře bijí horští obři. Větší problém ale mají, když se dostanou ke skřetům. Bilbovi se podaří schovat, takže ho neodvedou, ale to nic neznamená. Ztratí se totiž v chodbách, až naráží na velmi zvláštní stvoření - Gluma. Přichází dlouhé hádání hádanek, až Hobit úplně omylem položí jedinou otázku.
"Co to mám v kapsách?" ptá se a stvoření nezná odpověď. A co to má Bilbo v kapse? Prsten, který Glumovi předtím vypadl a na který už úplně zapomněl. Jenže to se Glumovi ani trochu nelíbí a Bilbo musí utíkat. Prsten mu sám vklouzne na prst a Glum ho míjí. V tu chvíli mu dochází co se stalo. I trpaslíci úspěšně unikají z hory. Thorin už začíná nadávat na Bilba a křičet, jaký je to zrádce, když se objeví za ním.
Ale naši cestovatelé jsou i nadále pronásledováni, tentokrát jinými skřety. Rychlé vrrky zkusí odlákat Radagast, který prý viděl Nekromanta (mimochodem, hraje ho Benedict Cumberbatch). Koneckonců, má v sáních zapřažené králíky.
Ale jistě, vynechala jsem důležitou informaci. Proč chtějí trpaslíci podniknout takové dobrodružství? No, z jejich dávného domova, Osamělé hory, je vyhnal drak Šmak (tak mě napadá, co mám asi k večeři?) a Thorin chce svoji říši prostě zpátky.
Prvnímu útoku vrrků trpaslíci unikají a, co Thorin nechtěl, dostávají se do elfí Roklinky. Jakmile se vydají na další cestu, vrrci jsou jim v patách zase. Tentokrát vylézají na stromy. Jedině Bilbo a Thorin se jdou bránit. Thorina žene pomsta, je tam jakýsi bílý skřet, o kterém v knížce nic není. Co žene Bilba? Nevím, nepamatuju se. Vážně bych ty články měla psát dříve.
Zkrátka, Gandalf pošle motýlka, ten dovede orly a všichni si letí vesele pryč.

A můj názor, když jsem tu tak hezky zmateně popletla děj? Já si ale fakt nepamatuju, jak to šlo za sebou, přísahám! Zpracování je skvělé, herci taky, prostě všechno. A dokonce už vím, jak je možné, že rozdělili tak krátkou knížečku na tři části. Prostě tam zamotali spoustu věcí, které v knížce nejsou. Vyhrabali je asi ze Silmarillionu, nic jiného mě nenapadá. Například toho Bílého skřeta, který celý děj dost zamotal. Ale pořád je to fajn film.
Jen jedna věc mě naštvala. Šla jsem na to s kamarádkou a ona si pak hned běžela koupit knížku. O několk týdnů později mi řekla, že ji ani nedočetla. A chce číst Pána prstenů. Nezvládla ani Hobita a to je lehká dějová knížka. Pán prstenů se jí tím pádem vyhne obloukem a jestli zkusí číst Bídníky...

Prostě a jednoduše, filmu dávám...
9.5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Rojvol Raddle Kate Rojvol Raddle | E-mail | Web | 12. dubna 2013 v 11:46 | Reagovat

Neboj znám Pána prstenů! :)
Film se mi moc líbil, bohužel to nemůžu posoudit s knížkou, protože jsem ji nečetla... už jsem si našla někoho, kdo by mi ji půjčil, ale ne a ne to splnit :( Štve mě to! :D
Jsem ráda, že se film taky někomu líbil :) Narazila jsem na některé lidi, kteří řekli, že na něj nepůjdou aby si nezkazili dojem z knihy...

2 Anne Eyre Anne Eyre | Web | 12. dubna 2013 v 14:16 | Reagovat

[1]: No, já měla Hobita z knihovny, než jsem sehnala svýho. Sháněj, shánej, já knížky nepůjčuju, když nemusím.

3 Kate Rojvol Raddle Kate Rojvol Raddle | E-mail | Web | 14. dubna 2013 v 17:51 | Reagovat

[2]: Budu. Tak to jsme dvě, nemám ráda, když někomu musím půjčit svoji knížku :D Ta představa, že by se mi už nevrátila... je hrozná!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.