Král Lear

6. května 2013 v 18:37 | Anne Eyre |  Povinná četba
Chěla jsem si před referátem, který vychází na dobu, kdy už na téhle škole nebudu, ještě jednou přečíst potřebnou knihu. A předstírejme, že jsem ji do knihovny nevrátila před zpracováním referátu.


Název: Král Lear
Autor: William Shakespeare
Žánr: Drama - tragédie

Děj se odehrává v jakési mýtické Británii (Lear občas oslovuje antické bohy). Vše začíná, když má území rozdělit mezi své tři dcery - Goneril, Regan a Kordelii. Říši dělí podle toho, jak jej mají dcery rády. Nebo spíše, jak to vyjádří. Samozřejmě, že Goneril a Regan se ze všeho vylžou a každá dostane polovinu říše. Upřímná Kordelie se pevně drží svých zásad, nedostane nic, a přece je její řeč nejupřímnější, otce má nejraději. Na nějakou dobu děj opouští, bere si francouzského krále. Learův rádce, Kent, je nucen opustit zem. Zastával se Kordelie.
Rozdělením říše je ale Lear na dcerách zcela závislý a ty si to dobře uvědomují. Má pobývat měsíc u jedné, měsíc u druhé. Chování jeho doprovodu vydávají dcery za nesnesitelné, družina jim připadá příliš velká. Obě Leara víceméně vyhnaly z domu.
Král ovšem není jediný, kdo upadl v nemilost svých dětí. Hrabě z Glosteru má dva syny - Edgara a nemanželského Edmunda. Právě levoboček je přesvědčen, že má právo dědit, přesvědčí otce, že mu Edgar usiluje o život. Ten je vyhnán a dál se potuluje krajinou jako "Chudáček Tomeš".
Tomeš (Edgar) se setkává právě s Learem, kterého dcery vyhnaly do příšerné bouře. Provází ho hlavně věrný šašek a docela neznámý služebník, nový v družině. V pustině se Lear setkává s Tomešem, poznává skutečnou bídu. I přes péči obou věrných služebníků ho zachvacuje šílenství.
V Doveru se tou dobou vylodila francouzská vojska, král (Kordeliin manžel) se rozhodl využít rozvratu v zemi. Gloster se vydává hledat krále, je ovšem obviněn z velezrady, trestem je vyšlapání očí. Ujímá se jej opět chudáček Tomeš a vede ho do Doveru na útesy.
V manželově nepřítomnosti stojí v čele francouzských vojsk Kordélie, prohrála ovšem bitvu a je spolu s otcem ve vězení. Na Edmundův příkaz tam byla oběšena, Lear umírá žalem. V táboře se objevuje i Edgar (samozřejmě už nepřevlečený, v plné zbroji) a bojuje s nevlastním bratrem. Edmund je zasažen, umírá. Regan a Goneril umírají také, obě si chtěly vzít Edmunda, pojila je závist a žárlivost. Gloster zemřel ještě před bitvou v náručí znovunalezeného syna.
někde během závěru přišel i Learův nový sluha, což byl převlečený Kent. Bohužel si nemohu vzpomenout, co se stalo s ním.

Král Lear se mi četl velmi špatně. S každou další stranou byl děj o něco zmatenější, o něco méně srozumitelný. Četla jsem ho dvakrát, než mi vše dávalo alespoň jakýs takýs smysl. Postavy Leara a Glostera jsou propojené Edgarem, který je oba provází. Nacházíme zde i velmi zvláštní kontrast: Lear nachází moudrost až v šílenství, Gloster vidí skutečnou pravdu teprve, když mu vyšlapou oči.
Jedna věta mi připadá věčná: "Toť kletba doby, že pomatení vedou slepce." (Gloster) Ať už se mi to líbí, nebo ne, musím uvažovat, jestli to náhodou není tak trochu vhodné obrazné pojmenování toho, co se dnes děje nejen v ČR.

A jak tuto tragédii hodnotím?
4.5/10

S přečtením Krále Leara nabývá fráze "Nechoď mi na oči!" nový význam...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Argonna Argonna | Web | 7. května 2013 v 12:58 | Reagovat

No tiez som to citala, v originali - zboznujem Shakespearovsky styl pisania, aj ked je pravda ze akurat tato tragedia ma obsahovo az tak nazaujala, neviem preco ale trochu mi niecim pripomina Hamleta, a celkovo preferujem u Shakespeara skor komedie, na tie bol expert :)

2 Anne Eyre Anne Eyre | Web | 7. května 2013 v 14:28 | Reagovat

[1]: Shakespeara většinou čtu spíš kvůli povinné četbě, dobrovolně jsem se začetla jen do Romea a Julie... Takže bohužel nemůžu posoudit zas tolik.

3 Argonna Argonna | Web | 13. května 2013 v 7:47 | Reagovat

[2]: Tak ked budes mat cas odporucam napr. Skrotenie Zlej Zeny :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.