Plavý kůň (The Pale Horse)

20. května 2013 v 20:10 | Anne Eyre |  Ostatní knihy
A následovalo další dílko Agathy Christie. Nejdříve vás donutí uvažovat o nadpřirozenu, poté o chemii. A samozřejmě o falešném pocitu moci...


Název: Plavý kůň (The Pale Horse)
Autor: Agatha Christie
Žánr: Detektivka

Vše začíná, když jistý římskokatolický farář přichází k umírající ženě. Druhý den ráno je nalezen mrtvý, v botě má seznam jmen. Časem se ukáže, že všichni lidé sepsaní na nalezeném kusu papíru jsou mrtví. Místní lékárník, pan Osborne, přísahá, že dveřmi své lékarny viděl muže s výrazným profilem, jak otce Gormana pronásleduje. A o něco později přísahá, že ho viděl na jedné venkovské slavnosti. Muže poznal, i když v době vraždy byla mlha a ulice je široká.
Mark Easterbrook sedí v malém lokále kdesi v Chelsea, je svědkem rvačky dvou dívek. Jedna z nich vyškubne té druhé téměř hrst vlasů, údajně to ani nebolelo. A děvče krátce na to umírá. I Markově kmotře, paní Hesketh-Dubois, a jedné starší dámě prý před smrtí vypadávaly vlasy.
Přichází na návštěvu do domu zvaného Plavý kůň, jde o bývalý hostinec v zapadlé vesničce. Trojice žen, obyvatelek domu, tvrdí, že vládne nadpřirozenými silami. A zde byl spatřen muž, který prý zabil kněze. Zámožný pan Venables je na vozíku, jak by tedy mohl jít po ulici?
Mark se domlouvá s přítelkyní zvanou Zrzka. Jsou rozhodnutí zjistit, co je na řečích o Plavém koni pravdy. Jistý muž v nedalekém městě uzavírá s lidmi sázky o smrti jejich blízkých v určité době a slušně na tom vydělává. Ve skutečnosti jde o velmi promyšlené odklízení nežádoucích osob. Zákazník následně zajede k Plavému koni, zúčastní se seance... A jeho příbuzný či přítel umírá přirozenou smrtí. Tedy na první pohled.
I Mark se takto vsadí, chce odklidit údajnou manželku, Zrzku. Na seanci má donést její rukavici. Z obyčejné chřipky se vyklube nebezpečná nemoc, léky nezabírají. Zkoušejí tedy léčit Zrzčinu psychiku. Mark se ovšem musí držet dál, na jedné z procházek kolem Venablesova domu se setkává s panem Osbornem. Prý Venablese špehoval, jestli náhodou nemůže přece jenom chodit.
A konečně si to uvědomuje. Děvče v kavárně, kmotra, Zrzka... Všem vypadávají vlasy. Společnost, pro kterou pracovala zesnulá žena ("autorka" seznamu) provádí neškodný výzkum o předmětech v domácnosti. Později přijde třeba instalatér, něco opraví, u toho nějaký z předmětů vymění. A oběť se otráví taliem, což je otrava těžko odhalitelná, působí to jako obyčejná nemoc. Kdo to ale celé řídí, když ne Venables ani ženy od Plavého koně? Inspektor Lejeune, který původně vyšetřoval jen smrt římskokatolického kněze, může konečně zničit celou velmi dobře organizovanou společnost...

Kniha se mi nečetla nejlépe, děj plynul nepravidelně, chvílemi se úplně zasekl, občas mě taková pauza i odradila od čtení. Existují celé kapitoly, které mohly být bez problému vyškrtnuty. Podle mě totiž zaplňují knihu úplně zbytečnými, zdlouhavými dialogy.
Ovšem stále ještě je to kniha od Agathy Christie, což znamená skvěle promyšlenou detektivku, ve které sice můžete hledat náznaky, ale až do poslední chvíle si sotva uvědomíte, kdo to tedy všechno udělal. Pro tuhle knihu to platí dvojnásob.

8/10

"I pohleděl jsem, a aj, kůň plavý, a toho, kterýž seděl na něm, jméno bylo smrt, a peklo šlo za ním..."
Zjevení sv. Jana, kapitola šestá, verš osmý
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.