Třetí královna

3. května 2013 v 19:28 | Anne Eyre |  Ostatní knihy
A zase jedna knížka. A po půl roce do knihovny, to jsem si tu průkazku asi ani zařizovat nemusela, co? Inu, další knížka zabývající se historickými osobnostmi, a i tahle mi výrazně utkvěla v paměti, i když ne tolik jako jiné.


Název: Třetí královna (The Favored Queen)
Autor: Carolly Erickson
Žánr: Pravděpodobně historický román

Mladičká Jana Seymourová je členkou fraucimoru královny Kateřiny Aragonské. Do děje se dostáváme ve chvíli, kdy umírá novorozené dítě. Jen jeden z královských potomků přežil. Dcerka. A to se králi nelíbí. Začíná se nepříjemně často ukazovat s Annou Boleynovou, byť rozhodně nepatří k nejkrásnějším, natož k oblíbeným. Kateřinu odsunul do ústraní, bere si nepříliš oblíbenou Annu.
Jenže ani ona není schopná dát králi dědice. Když Jindřich VIII. zjišťuje, že porodila mrtvé dítě v ústraní, samozřejmě zuří. Časem udělá celkem radost lidu, když nechá Annu popravit. A přichází to, co většina z vás už asi čekala. Čistě z rozumu (a touhy po dědici) si bere vypravěčku příběhu, Janu Seymourovou. Ta souhlasí. Není už nejmladší (ne z tehdejšího pohledu), její bývalý snoubenec se už oženil a milence nejspíš zabila Anna.
Janin život ale není lehký. Jak plynou měsíce, musí čelit čím dál tím hlasitejším řečem. Nakonec přece otěhotní a porodí králi syna. Slabého, ale schopného žít. Trápí ji ale horečky, sama je zesláblá. Zhruba v této části knihy přebírá roli vypravěče - zápisy do deníku - právě její bývalý snoubenec. Se zvláštní láskou v každém slově pokračuje, když Jana není schopná psát. Blouznila v horečkách, král nepřicházel. I přes svůj zdravotní stav vydržela vyčerpávající den ve společnosti (gratulace a podobné). A pak, konečně, přichází i král. Nedokáže snést pohled na Janu, jen se shání po synovi, chvíli se zdrží a kvapně odjíždí na lov. Will je jiný, vzpomíná, lituje, že si ji nevzal, že neutekli, že jí nemohl nic říct, když se měla šetřit. Úplavice je silnější než královna, volá Galyona, mrtvého milence, Willa nepoznává. A přichází její poslední den, poslední trápení. A král už shání další ženu...

Mně osobně se kniha četla skvěle. Děj je plynulý, žádné velké skoky, žádné výrazné změny tempa. Ich-forma vypravování nám jen pomáhá rozumět hrdince, rozumět době. Žádná slova na mě nekřičí: "Já sem nepatřím!" Jsou skvěle volená, autorka dokáže popsat situaci víc než výstižně a v mém případě čtenáře na konci i rozbrečet.
Všem, kteří se zajímají o tu dobu, nebo jen o historické romány, bych knihu rozhodně doporučila. Sice ji nelze považovat za věrohodný zdroj informací, jak sama autorka uvádí na konci, ale většinu si lze ověřit. Například potivá horečka za Jindřicha VIII. opravdu trápila Anglii (tedy pokud jsem pátrala a vypátrala správně).

9.5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.