Paměti Marie Stuartovny (The Memoirs of Mary Queen of Scots)

4. července 2013 v 12:46 | Anne Eyre |  Ostatní knihy
A brzy následovala další kniha od Carolly Erickson. Připadala mi slabší než ty předcházející, ale stále ještě stála za přečtení. Bohužel jsem na článek neměla čas. Pamatuji si dojmy z knihy (možná mi pomohl i Book Journal od Moleskine), ale nedokázala jsem si vybavit děj. Proto je vyprávění hodně uspěchané a zestručněné.


Název: Paměti Marie Stuartovny (The Memoirs of Mary Queen of Scots)
Autor: Carolly Erickson
Žánr: Historický román

Vše začíná svatbou patnáctileté Marie s francouzským dauphinem. Záhy se z ní stává francouzská královna... Ovšem ani to netrvá dlouho. V osmnácti letech je královnou vdovou a po smrti své matky odjíždí do Skotska, aby vládla rozvrácené zemi. Osobně táhne do bitvy, snaží se čelit odpůrcům, je jen málo lidí, kterým může důvěřovat.
Jenže ty zvolila špatně. Brzy lituje sňatku s mužem, který ji tak okouzlil, ovšem to už čeká jeho syna. Ve sklepeních nalézá její dobrý přítel střelný prach. Spoustu střelného prachu. Až příliš ochotně ho tajně, pod rouškou noci, odváží pryč. Při výbuchu na okraji Eniburghu umírá i Mariin druhý manžel.
I přes odpor církve se vdává potřetí. Vypadá to jako nátlak, ovšem skutečnost je jiná. A Jamie, přítel, který ji doprovází už od odchodu z Francie je konečně opravdu její... To ovšem netrvá dlouho. Blíží se další povstání, Skotskem stále zmítají nepokoje. Marie je uvězněna, z vězení se jí tajně daří dostat ven novorozenou dcerku. Sama ovšem zůstává. Teprve po nějaké době se jí daří uprchnout do Anglie.
Královna Alžběta přislíbila ochranu, ale je to opravdu tak? Z Marie se stává spíše vězeň a Jamie je bůh ví kde. Teprve po nějaké době přichází jako mastičkář. Marie se může setkat s dcerkou, kterou ukryla ve Francii.
Nic netrvá věčně, po setkání s Alžbětou se Marii daří uprchnout do Říma. Chystá se tažení, papež není zrovna spokojený s vývojem náboženství v Anglii. Daří se jí, má možnost být v táboře. Jenže velitel vojska je odvolán, armáda se rozprchla do všech stran. Proč by zůstávala, když nikdo nedostal zaplaceno? Marie je odkázána sama na sebe a na starého koně. Daří se jí dostat do Francie k dceři, začíná spokojený život.
Tady kniha mohla skončit, ale my, kdo jsme trochu dávali pozor při dějepisu, víme, co následuje. Chystá se vzpoura, Marie se vrací do Anglie, lidé ji poznávají... Hledá skřínku s dopisy (zde si nejsem jistá, každopádně se to točilo kolem Roberta Dudleyho a smrti Amy Robsartové). Stará žebračka jí tvrdí, že ví, kde hledat. Marie je příliš důvěřivá, jde na smluvené místo... A zde ji zatkli. Po dlouhých měsících čekání je Marie odsouzena a popravena...

Při vyprávění byla velmi obratně využita retrospektiva. První kapitola, poprava, je vyprávěna z pohledu Jamieho. Pak se najednou ocitáme ve Francii, kde se Marie právě vdává. Sledujeme celou její cestu a zápisky končí večer před smrtí.
Samotná volba slovníku byla skvělá, tempo příběhu celkem stálé a retrospektivu mám opravdu ráda. Příběh skvělý, opět staví na historických faktech a podává jiný pohled na jisté dohady (byl sňatek Marie s Jamiem vynucený, jak se myslelo, nebo ne?). Jenže pořád ještě tomu chybí jakási jiskra, prostě něco. Něco, co neumím pojmenovat, ale bez čeho kniha není dokonalá...

7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.