Červený a černý (Le Rouge et le Noir)

14. srpna 2013 v 14:43 | Anne Eyre |  Povinná četba
A úspěšně jsem přelouskala knihu, o které mohu bez obav říct, že pro mě byla z nejtěžších a nejméně zajímavých. Co více se o ní ale dozvíte zde? No, jestli vás to zajímá, asi si to budete muset přečíst dál. Měl předcházet článek o knize Poslední manželka Jindřicha VIII. Ale brzy jsem to vzdala, nepodařilo se mi prokousat popisem děje.


Název: Červený a černý (Le Rouge et le Noir)
Autor: Stendhal (Henri Marie Beyle)
Žánr: Klasická literatura, román

Anotace: "V době, kdy v literatuře slavily truimfy velkodechá, nadnesená, nepřirozená romantika, pathos, hluché řečnění a póza, píše Stendhal střízlivým a věcným slohem, který si bere za vzor styl Občanského zákoníku. A jeho dílo tím není o nic méně poutavé, jímavé a srozumitelné. Touž jasností a prinikavým, pravdivým pohledem na lidi i věci, pro něž svým současníkům připadal tak nezajímavý, získává si dnes Stendhal zástupy dychtivých, pozorných a vděčných čtenářů." (z obalu knihy: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1958, z francouzštiny přeložil Otakar Levý)

Hned na začátku knihy se setkáváme se zdlouhavým popisem městečka Veriéres. Pak, zničehonic, přichází děj, který nás strhne do politických diskuzí a nesmyslných hádek. Julián Sorel je syn tesaře, ale vzhledem ke svému vzdělání je pozván do rodiny starosty de Renal, aby vychovával jeho děti. Vše se zdá v pořádku, Julián žije s rodinou, děti ho mají rády. Jenže pak musí hrát přímo před starostou jednu velkou scénu... Co by si asi pomyslel, kdyby byl Julián přistižen v ložnici paní de Renal?
Láska je zvláštní. Julián má díky ní jisté výhody, ale pak odjíždí do semináře. Dopisy nepřicházejí, paní de Renal jako by ho ani neznala, plně se obrátila k Bohu. Ze semináře, kde byl celkem oblíbený a načal si krásnou cestičku pro kariéru, má Julián jet do Paříže k nějakému de la Mole. Cestou se zastavuje ve Veriéres. Paní de Renal na chvíli zapomíná, jak se stydí za svůj předchozí poklesek.
V Paříži pohlcuje Juliána úplně jiný život. Salóny, divadlo, opera. Jak ho potěšilo, když obchodník zapsal jeho jméno jako "Julián de Sorel". Učí se jezdit na koni... A přitom je stále jen trpěný v domě pana de la Mole a hosté mu to dávají najevo. I dcera pána domu, Matylda.
A právě to bere Julián jako výzvu. Přes všechny těžkosti si získává i Matyldinu náklonnost, je přesvědčen, že ji miluje. Chtějí se vzít, pan de la Mole už svoluje, Julián získává panství... A přichází anonymní dopis, který Juliána výrazně očerňuje.
Ihned odchází z domu pana de la Mole, odjíždí, kupuje pistole. Ví, kdo to psal. Přichází do kostela ve Veriéres, pokojně se nechává zatknout a čeká na rozsudek smrti. Jak je zklamán zjištěním, že paní de Renal žije! Přes snahu Matyldy i paní de Renal, přes odvolání... Julián se dočkal, je odsouzen k smrti. Poněkud nevděčně si uvědomuje, že miloval paní de Renal. A Matylda se tak snažila ho osvobodit i přes její návštěvy...

Řekla bych, že popis děje je hodně podobný knize. Salóny, milostná psaníčka, jakási krátká část s plukem bůh ví kde, kterou jsem vynechala úplně. Pro někoho je tahle kniha cestou ke kariéře přes postel. Pro mě je cestou ke kariéře přes salony. Opravdu, pořád dokola láska, seminář, salony, láska, salony, láska, pokus o vraždu, láska.
Kniha mě neupoutala ani slohem, ani dějem. Ráda bych na její obhajobu řekla alespoň to, že děj byl plynulý. Nebyl. Zbytečně se zasekl u každého popisu, u každého nesmyslu. A konec knihy, soud a vše kolem, byl hrozně uspěchaný. Co si mám tedy o Červeném a černém myslet? Je to zdlouhavé, nezajímavé. Příběh zajímavého mladíka udušený popisy společnosti, salony, pletkami... Čte se snadno, nejde o složitou knihu. Jenže chce hodně trpělivosti.

4/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 megiiiii megiiiii | Web | 20. srpna 2013 v 14:07 | Reagovat

Sakra, povinná četba.... asi bych měla zajít do knihovny :( i když většina děl je v podstatě čtivá, tak se mi do toho nechce a to čtu ráda, ale nějak s tím pocitem že to je do školy se mi do toho chce mín

2 Anne Eyre Anne Eyre | 26. srpna 2013 v 13:02 | Reagovat

[1]: Ber to jako doporučenou četbu. Buď si to přečteš a proti flákačům budeš ve výhodě... Nebo se na doporučení vykašleš, přečteš články o knize (internetové čtenářské deníky) a máš klid. Já beru vždy tu první možnost. :)

3 Kriste-n E. M. Kriste-n E. M. | Web | 30. října 2013 v 18:56 | Reagovat

Kniha Červený a černý se točí kolem tehdejší společnosti a kritizuje ji. Ne, že bych ji měla v oblibě, ale přeci jen to berme z pohledu, že jde o romantismus. Sorel je "prostý/obyčejný" člověk, který prahne po vyšší společnosti, k čemuž má posloužit vztah s paní de Renal. Z jeho strany jde o lásku pragmatickou. A když už se vyšplhá svému snu na dosah - vztahem s Matyldou, paní de Renal mu zkříží plány. Jeho smrt si myslím, je spíše truc a vzdor. On se snaží dát najevo, jak tehdejší společnost fungovala a uvědomuje si, že do ní vlastně ani patřit nechce... . Možná je to tím, že autor podvědomě přechází z romantismu do realismu. Navíc v místech, kde má děj gradovat - je strohý a stručný. Myslím si, že jeho dílo má představovat myšlenku , nikoliv rozmanitost jazyka, takže souhlasím s tebou, že kniha nepatří mezi "elitu". A s hodnocením souhlasím :))

4 Anne Eyre Anne Eyre | 30. října 2013 v 21:49 | Reagovat

[3]: Červený a černý není jediné dílo z romantismu (případně z přechodu romantismu a realismu), které jsem četla. Nemyslím si, že romantismus je nutně pobíhání po salonech (a to mám literární teorii v čerstvé paměti a znaky romantismu odříkám klidně o půlnoci. Možná spíš bohužel) a nezáživný text. Pro mě nebyla kniha špatná příběhem nebo myšlenkou, ale hlavně způsobem, jakým je podaná, přímo mě uspávala. Proto tak nízké hodnocení.

5 Aererfobella Aererfobella | E-mail | Web | 29. července 2018 v 16:31 | Reagovat

Compression  est comment  robuste  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  determination  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  culture  votre coeur  bat, il pompe le sang par  vos arteres a la  prendre facilement  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/commander-cialis-au-quebec/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.