Vraždy podle abecedy (The ABC Murders)

31. srpna 2013 v 19:06 | Anne Eyre |  Ostatní knihy
Tak jsem se rozhodla zatím přeskočit článek o Prázdném místu i Velkém Gatsbym a vrhla jsem se raději na Vraždy podle abecedy, pro jistotu hned po dočtení.


Název: Vraždy podle abecedy (The ABC Murders)
Autor: Agatha Christie
Žánr: Detektivní román

Anotace: "Všechno začalo zdánlivě bláznivým anonymním dopisem s podpisem ABC. A po něm následovala vražda staré trafikantky A. Ascherové v Andoveru. Na pultě ležel rozevřený Abecední jízdní řád známý pod zkratkou ABC. předtuchy H. Poirota nad dopisem se naplnily. Přichází další vražda..." (Ze zadní strany vazby)

Vše začíná přibližně v době, kdy Hercule Poirot dostává první z řady anonymních dopisů. Jistý ABC ho v něm varuje před vraždou v Andoveru. Policie dopisu nepřikládá žádnou váhu, zatímco Poirot mu věří. A brzy se ukazuje, že měl pravdu: V Andoveru je zavražděna starší trafikantka, jistá Alice Ascherová. U těla je nalezen otevřený Abecední jízdní řád. Podezření padá na jejího manžela, věčně opilého Němce. Kromě něho měla i neteř.
Vražda je vyšetřována jako jedna samostatná... Dokud nepřichází druhý dopis. Tentokrát má dojít vraždě k Bexhillu. Datum nikomu příliš nepomáhá, k vraždě dochází sotva pár minut po půlnoci. Betty Barnardová byla uškrcena svým vlastním páskem. Mluví se o ní jako o někom, kdo se "rád baví", na schůzkách s jinými než s přítelem neviděla nic špatného. Vrah měl nejspíše jisté osobní kouzlo. Začíná se mluvit o sériových vraždách.
Třetí dopis měl varovat před vraždou v Curstonu. Varoval pozdě, adresa byla psána špatně a dopis se ztratil. Lord Carmichael Clarke byl zavražděn stejně jako první oběť. Zůstal po něm bratr, nemocná manželka a sekretářka, která byla brzy po vraždě vyhozena.
Vrah nazývaný ABC je čím dál častěji zmiňován ve všech novinách a přibuzní a známí obětí se spojují, aby zkusili zjistit víc než policie. Čtvrtá vražda působí jako chyba: V Doncasteru byl probodnut muž, jehož jméno začínalo na E. A policie má konečně slušnou stopu. Jistý Alexander Bonaparte Cust byl viděn v hotelovém pokoji, jak umývá zkrvavený rukáv kabátu. Brzy na to ovšem opouští město a je po něm vyhlášeno pátrání. V době vražd byl viděn ve všech zmíněných městech, alibi má pouze na vraždu B. Tou dobou hrál domino v jistém hotelu. A v domě, kde bydlí, byl nalezen zkrvavený nůž.
Všichni věří v jeho vinu, jen Poirot ne. Na dopisech se mu něco nezdá a Cust nepůsobí jako vrah. Snadno podléhá ostatním, nejspíše by vraždu spáchat nedokázal. Poirot si tedy klade jednoduchou otázku: Kdo by měl z těchto vražd prospěch? Alice Ascherová s mužem nevycházela. Betty Barnardová mohla být zabita ze žárlivosti. Lord Clarke zanechá slušné jmění ženě, po ženě by dědil bratr...

Agatha Christie pro mě neztrácí své kouzlo, ale tahle kniha nás až do konce přesvědčuje, že vrahem je A. B. Cust. Závěr, ve kterém Poirot odkrývá pravdu, je možná zbytečně dlouhý, ale člověku pak zůstane opravdu málo otázek. Jenže tady nejde příliš hádat, kdo je vrahem, opravdu jde jen o honbu za šílencem, čímž se pro mě kniha stává trochu nudnou.

7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sasha Sasha | Web | 31. srpna 2013 v 19:20 | Reagovat

túto som ešte nečítala, ale musím sa po nej poobzerať :) knihy od Agathy mam naozaj rada, samotnú spisovateľku obdivujem neskutočne - o to viac odkedy som čítala jej životopis :)
mimochodom n blogu to máš skvelé, vrátim sa sem rada pre nové tipy na knihy

2 Anne Eyre Anne Eyre | E-mail | Web | 1. září 2013 v 10:47 | Reagovat

[1]: Díky, ale ani zdaleka nepíšu o všem, co čtu. To bych asi moc nestíhala... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.