Sweeney Todd - Šňůra perel (The String of Pearls - The Original Tale of Sweeney Todd)

18. listopadu 2013 v 18:45 | Anne Eyre |  Ostatní knihy
Tak jsem se konečně dostala k sesmolení článků, které mi už pekelně dlouho leží v rozepsaných. A proč nejdříve nepřipravit k vydání ty knižní dřív, než zapomenu, o čem kniha byla? Tak začneme Sweeney Toddem, toho jsem dočetla zhruba před dvěma týdny. Většina lidí zná film, ale kdo věděl, že existuje i kniha?


Název: Sweeney Todd - Šňůra perel (The String of Pearls - The Original Tale of Sweeney Todd)
Autor: Neznámý. Tedy přinejměnším mně.
Žánr: Prý horor

Anotace: "Temné uličky a ponurá zákoutí viktoriánského Londýna... Snadno si představíme, jak se v přístěnku skrývá Jack Rozparovač s dýkou v ruce. Málokdo z nás ovšem zná příběh holiče jménem Sweeney Todd, nejšílenějšího vraha v anglických dějinách. Tato kniha je dobovým záznamem, jenž posloužil jako inspirace bezpočtu umělců - namátkou lze jmenovat například Brama Stockera a jeho Draculu či v současné době Tima Burtona, jenž natočil stejnojmenný film s Johnnym Deppem v hlavní roli. Na první pohled to byla obyčejná oficína, jakých se dalo v Londýně nalézt bezpočet. Neobyčejný byl však její majitel Sweeney Todd - člověk zrůdného vzhledu a způsobů, důmyslně tyranizující svého nešťastného učně Tobiase. Chlapec se ze všech sil snaží vymanit z područí krutého pána a najít člověka, jemuž by se mohl svěřit s děsivým podezřením. Už dlouho totiž pozoruje, že někteří zákazníci po vstupu do holičství záhadně mizí, a časem dospěje k přesvědčení, že jeho mistr je vrah..." (Česká bibliografická databáze)
Děj začíná ve chvíli, kdy jistý muž, přítelem Markem pověřený k předání perel, vchází do holičství, ovšem jeho pes i po odchodu tohoto muže zůstává stát u dveří. Johanna Oakleyová začíná mít strach o svého Marka, který se měl právě ten den vrátit do Londýna. Johanně nabízí pomoc se zjišťováním Markova osudu plukovník Jeffrey, jenže cesta k tomuto osudu vede právě přes zmizelého muže se psem...
Už během prvních kapitol vidíme jisté stinné stránky Toddovy povahy v holičově chování k učedníku Tobiasovi, které se později projevují naplno. Nejen, že začínáme mít zlé tušení o skvělých masových taštičkách paní Lovettové, když jsme svědky jejího rozhovoru s Toddem, ale navíc sledujeme pohnutý osud Tobiasův. Učeň od začátku tuší, že Sweeney Todd je vrah, to přece není jen tak, aby zákazníci nechávali v holičství psa, klobouk nebo vycházkovou hůl. Jenže když se s tím svěří matce, vzápětí se o jeho podezření doslýchá i Todd a Tobiase nechává zavřít do blázince.
A co je v tuto chvíli s Johannou? Stále nemá zprávy o Markovi a odhodlává se k zoufalému činu. V převlečení za chlapce (to je v těch knihách vůbec oblíbené, pamatujete na Éponine?) jde k Toddovi a projeví jistý zájem o uvolněné místo učedníka... Plukovník Jeffrey zatím zjišťuje co nejvíce o Toddových úmyslech, obrací se i na policejního soudce.
Děj vrcholí ve chvíli, kdy Tobias utíká z blázince. Johanna nachází spoustu věcí po zavražděných zákaznících, po holičským křeslem je tajná chodba a tam... Ale to až později. Teď se vracíme do holičství, kde se nechává oholit další zákazník, prý bohatý statkář (je to ten policejní soudce, ale pššt!). Jak je Todd překvapen, když se křeslo propadne, nahradí novým, ale statkář tam stále sedí! Učedník za dveřmi, přichází policie, prochází chodbu odbočující i pod kostel.
Sweeney Todd zatčen a ani taštičky paní Lovettové už neměly takový úspěch, když zákazníci koněčně zjistili, kde brala stále tak skvělé maso - prý hovězí a vepřové. Ne, na takové taštičky nikdo jen tak nezapomene.
A Johanna s Markem? Řeknu jen tolik: Jeho přítel se opravdu stal obětí Sweeneyho Todda. Mark sice ne, ale ani on na pekařství paní Lovettové jen tak nezapomene.

Osobně mám z knihy dost rozporuplné dojmy. Na jednu stranu mi to celé připadá propracované, ovšem zase až příliš přeslazené. Nevšimla jsem si ani jediné postavy, která by mi mohla být něčím sympatická. Styl psaní je dobrý, nezadrháváte se, Sweeney Todd není nijak těžký na přečtení. Jenže já si v knize vždy ráda najdu sympatické postavy, někoho, komu fandím. Tady nikdo takový bohužel nebyl.
Na druhou stranu musím ocenit i drobné vedlejší příběhy. Když už znáte tohle, věřte, že tyhle malé odbočky jsem ani nezmínila a rozhodně stojí za to si knihu sehnat a přečíst.

Jen malá poznámka: Film jsem neviděla, nemohu posoudit, ale prý má z knihy opravdu jen úplný základ a jinak je to úplně jiné, takže se nemusíte bát, že když jste viděli film, bude kniha předvídatelná.

7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andrea Ohlsson Andrea Ohlsson | Web | 19. listopadu 2013 v 10:48 | Reagovat

Tak toto je pro mě cenná informace. Opravdu jsem netušila, že kniha existuje. Film jsem viděla i divadelní představení v Londýně v muzikálové veryi. Divadlo bylo naprosto skvělé - nejlepší muzikál, co jsem viděla. a film mohu také doporučit. Kde jsi sehnala knihu? zkusí se po ní podívat.

jina mohu jen doplnit (dle informací divadelního programu z Londýna), že anglická legenda o holiči Sweenez Todovi se zakládá na pravivém charakteru. Dříve opravdu existoval holič, který veřejně podřízl člověka. Byl pak však pověšen. Divadelní muzikál se psal podle legendy a mnohokrát se upravoval i její znění. Jsou i údaje o francouzském holiči, který též údajně podřízl několik lidí. Myslím, že kniha byla napsána až později, tak má možná z legendy méně, než původní představení.
ráda si ji přečtu. Ještě jednou díky za tip.

2 Andrea Ohlsson Andrea Ohlsson | Web | 19. listopadu 2013 v 10:58 | Reagovat

Ještě jeden komentář.
autorem je:

James Malcolm Rymer a kniha se dá sehnat přes internet.

3 Anne Eyre Anne Eyre | E-mail | Web | 19. listopadu 2013 v 16:41 | Reagovat

[1]: Knihu mají v Krajské knihovně v Pardubicích. :) Že příběh v knize má pravdivý základ vím, v knize to je uvedené, dokonce to prý bylo nějakou dobu dohledatelné v archivech (pochybuju, že i teď).

[2]: Autorem být nemusí. Dovolím si ocitovat z anglické Wikipedie:
"... is the probable author of Varney the Vampire (1847) (often attributed to fellow writer Thomas Peckett Prest) and co-author (with Prest) of The String of Pearls (1847)..."
probable - pravděpodobný
co-author - spoluautor
Takže tvrdit, že on je 100% autorem (jediným a jistým), mi připadá trochu mimo. Jakýkoliv důvěryhodnější zdroj, včetně nakladatele samotného, autora neuvádí:
http://www.dominoknihy.cz/historicka-rada/sweeney-todd-snura-perel
http://www.wordsworthclassics.com/wordsworth/wordsworth.aspx?id=search
U druhého odkazu je potřeba vyhledat, nenašla jsem jiný způsob, jak ukázat autora uváděného jimi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.