"Koukej, anorektička!" Ne, díky.

19. ledna 2014 v 15:33 | Anne Eyre |  Ze života
Zrovna nedávno jsem opět zaslechla poznámku o anorexii. Když jsem se ohlédla, došlo mi, že to asi bylo na mě. Stejně jako lidé mají poznámky k "baculkám", mají je i k těm příliš hubeným. Ale oba tyhle typy, možná až extrémy, se dají dále rozdělit...


Myslíte si, že každý, kdo má nadváhu, se nutně přejídá a pokud sportuje, pak jeho oblíbeným sportem je gaučing? Myslíte si, že slova jako geny a štítná žláza jsou vždy jen výmluvy? Mnoho z vás teď jistě odpovědělo ne. Právem.
Ano, existují lidé, kteří se přejídají, nesportují. A musím přiznat, že pokud jsem někoho takového znala, šlo o člověka opravdu tlustého, ale také nezodpovědného, o dítě, které si k mamince minimálně několikrát týdně zašlo pro peníze na čokoládku a nikdy vás na tréninku neposlechlo, ať jste se snažili jakkoliv, sotva hlo prstem. Ale pak znám spoustu jiných, s některými z nich jsem i příbuzná. Špatná štítná zláza nebo třeba jen geny. Ať se snaží zhubnout jakkoliv, nemohou. A třeba nejsou přímo tlustí, jen nemají ideální postavu a nedokáží to elegantně skrýt dejme tomu vhodným oblečením.
Vsadím se, že to, co jsem právě napsala, si všichni uvědomujete. Třeba člověka neznáte, připadá vám zbytečně oplácanější, než musí být, a dřív byste si jistě neodpustili poznámku o lenochovi, tlusťochovi nebo něco v tom smyslu. Ale dnes kolem sebe vídám čím dál méně lidí, kteří už takové poznámky nemají, i když si myslí svoje.

Ale pak vyjdu z domu já. Já a mých 43 kilo při výšce něco pod 160 cm. A poznámky, které slýchám, se netýkají mého oblečení, mých vlasů ani příšerného make-upu, jak bych možná čekala. Čím dál častěji se místo nepříjemných pohledů setkávám s dost hlasitými projevy nelibosti, zatímco mé dvakrát tak široké kamarádky se setkávají už jen s těmi pohledy.
Ano, osvěta co se anorexie a bulimie je slušná. Ano, mám podváhu. A nevadí mi, když někdo opatrně odsoudí chodící kostru, která nějakou poruchou příjmu potravy opravdu trpí. Jenže opatrně, jen tak, aby si takový člověk uvědomil, že jeho postava ani není tak v pořádku, jak si myslel. Ale když čím dál více lidí v mém okolí dokáže respektovat, že ne každému se daří zhubnout, nejde to i naopak?
Stejně jako je porucha štítné žlázy, při které se přibírá, může se při jiné vadě zase zhubnout. Ten člověk může být opravdu nějak nemocný, takže hubne, i když nechce a netrpí přímo bulimií či anorexií. A nebo se drží na celkem stálé postavě a ať sní cokoliv, nepřibere. A k těm patřím já. Mohu mít bezedný žaludek, mohu se snažit zdravě i nezdravě, ale nepřiberu ani jedno jediné kilo, stále se držím na mírné podváze. A čím dál častěji poslouchám, že jsem anorektička a mám se léčit. Proč?

Urážky a výsměšné poznámky, obzvláště ty neoprávněné, bolí každého stejně. Tlustý nebo hubený, všichni mají nějaké důvody a možná je i bez šeptaného odsouzení dost mrzí, že se jim nedaří svou postavu změnit.
A já si nemyslím, že je takové jednání v pořádku. Pokud lidé nemohou změnit své tělo, možná by se tím neměli trápit. Pokud s tím člověk dokáže žít, dokáže se obléknout tak, aby nezdůrazňoval každé kilo navíc nebo naopak každé chybějící, a zbytečně ho jeho postava neomezuje, třeba je vše v pořádku. A já jen doufám, že i ti "dokonalí", kteří se teď vysmívají, to jednou pochopí. Už dlouho jsem nikoho neslyšela otevřeně nadávat tlustým. Jen u hubených se asi ještě nikdo nesmířil s tím, že takoví lidé existují a existovat budou.

A co vy? Necháváte si tiché poznámky na vzhled ostatních pro sebe, nebo se nebojíte na ulici špitnout kamarádce "hele, kostra"? Dokážete se stejným klidem prohlásit "ježiš, ten je tlustej"? Patříte k lidem, kteří se nesměji kilům navíc, ale ta chybějící ochotně odsoudí s tím, že ten člověk je určitě nějak nemocný, má anorexii a musí se jít léčit?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DorkaJ. DorkaJ. | Web | 23. ledna 2014 v 22:52 | Reagovat

Ľudia sú už raz takí. Súdia každého kto nezapadá do vopred stanoveného vzorca na miesto toho aby si upratali pred vlastným prahom, či ako sa to hovorí. No osobne si myslím, že veľa závisí aj od vyžarovania daného jedinca. Teda darmo je niekto hoc i aj (podľa aktuálnej módy) dokonalá/ý, keď vyžaruje z neho nízke sebavedomie a sú prípady keď je človek tak presvedčený svojou nedokonalosťou, až svojím prístupom presvedčí aj okolie alebo ich omrzí nekonečné počúvanie sťažností a rečí jedinca o tom ako je daný jedinec nedokonalý. I vo svojom okolí vídam, že jedna známa, ktorá je postavou nižšia a plnoštíhla i napriek postave nezodpovedajúcej aktuálnym výmyslom nejakého žabožrútskeho Francúza je obľúbená.
Čo tým chcem povedať teda je, že aj keď je mnoho ľudí ktorí nielenže súdia podla prvého pohľadu ale svoje posudky aj komentujú. No tí ľudia sú zvyčajne nespokojní sami so sebou a v podstate súdia každého bez rozdielu na kategóriu v ktorej sa nachádza. Avšak veľa závisí aj od samotného prístupu jedinca. Aspoň to je môj subjektívny názor. :)

2 Anne Eyre Anne Eyre | E-mail | Web | 24. ledna 2014 v 14:45 | Reagovat

[1]: No, to je další věc. Ale když je to čistě o postavě, mám dojem, že lidé mnohem ochotněji odsoudí "anorektičku" než "líné tlusté prase". Bez ohledu na módu nebo vzhled prostě vidí vedle sebe člověka s nadváhou a člověka s podváhou, ale otevřeně odsoudí většinou už jen toho s podváhou, myšlenku o tom, jaký je ten vedle špekoun, si nechají pro sebe. A ani u jednoho nevědí, že za svou postavu třeba nemůže...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.