Ty bys to přece udělala lépe!

22. července 2014 v 22:22 | Anne Eyre |  Ze života
Setkávám se s tím čím dál častěji. O co jde? Přece o oblíbený argument zastánců čehokoliv, co se mi nelíbí... Podle spousty lidí v mém okolí nesmím nic kritizovat, pokud to sama nedokážu lépe. Což znamená, že pokud má kamarádka, která je přesvědčená, že umí zpívat, zazpívá těžkou písničku falešně, nesmím jí nic říct. Nesmím jí navrhnout, ať začne s něčím lehčím. Nesmím jí říct, že to nebylo tak skvělé, jak si myslí. Protože já sama bych to lépe nezazpívala.
Toliko k mému oblíbenému příkladu, který je celkem reálný. Opravdu mám kamarádku, se kterou to podobně probíhá, a opravdu neumím zpívat. Ale tohle nemá být článek o mém hudebním hluchu.


Není neobvyklé, že vás někdo pošle do háje, jakmile řeknete, že se vám něco nelíbí. Protože jemu se to líbí a tak je to skvělé, dokud to někdo nezvládne lépe. Ale vy přece neříkáte, že je to špatné. Vy říkáte, že to není váš vkus. Jenže kritiku svých oblíbených věcí někteří prostě nesnesou.
Možná bych se měla nejdříve zamyslet nad významem slova kritika. Nejčastěji si asi představíte záporný názor. Pro mě je to cokoliv. Jakýkoliv dobře podaný názor. Kladný nebo záporný, je dobré ho zdůvodnit. "Tohle se mi (ne)líbí, protože..." Taková kritika se mi líbí. Ale "super, pokračuj" ani "hrůza, mám lepší blog, smaž to" pro mě nejsou ani názorem, ani kritikou. Nutí mě to pochybovat, zda se komentující obtěžoval zjistit, co komentuje. Ale co je nejlepší? Vyzvednout na jedné straně klady, na druhé zápory.

A teď si představte, že to jste udělali. Bavíte se o nějakém filmu. O jednom konkrétním filmu. Třeba... Třeba o Harry Potterovi. Řeknete: "Dabing se mi nelíbí. Oceňuji výběr dabérů, kteří nejsou o moc starší než postavy, na druhou stranu mohli udělat lepší práci, aby dabér nemluvil, když má postava zavřenou pusu, nebo aby naopak nemlčel, když herec ještě mluví."
Někdo váš komentář přejde, někdo souhlasí. Ale pak se objeví ten zběsilý fanoušek dabingu a začne vyvádět. "Proč nekoukáš na originál, když dabing nenávidíš? A kdo ti dal právo to vůbec komentovat, sama bys to lépe nenadabovala!"
A přesně takhle reaguje spousta lidí. Když se vám něco nelíbí, vyjedou. Je jedno, jestli uvedete důvody, jste klidní, můžete se snažit, jak chcete. Někdo takový se objeví. A nemá smysl se hádat. Já většinou prostě jen nenápadně zmizím.

Zásada "mlč, když to neumíš lépe" je bohužel v mém okolí velmi oblíbená. A já na ni začínám být alergická. To, že neumím zpívat, neznamená, že nemám hudební sluch. To, že nejsem na mistrovství republiky, neznamená, že nevím, jak vypadá správný sed v anglickém sedle. To, že nemám certifikát C2 v angličtině neznamená, že neslyším chyby. To, že neumím kreslit, neznamená, že nepoznám, když někomu ujedou proporce.
Mohla bych vymyslet mnoho takových příkladů. Jistě také o nějakých víte. Vůbec mi nevadí, když se o ně podělíte, třeba se s nimi ztotožním nebo je jednoho dne někdo využije, aby si obhájil názor.
Všichni máme něco, co se nám nelíbí. Nemáme rádi, když to někdo bezdůvodně shazuje. To je pochopitelné. Ale prosím, proč bychom se měli hádat, když někdo uvede důvod, proč se mu naše oblíbená kniha nelíbí, přestože sám literární nadání nemá? Kdybychom všichni měli stejný názor, nebyla by na tom světě nuda?
A tak vás všechny prosím, zapomeňte na konflikty. Zdůvodňujte, argumentujte! A nikoho neposílejte do jistého tělesného otvoru jen kvůli tomu, že má jiný názor než vy. Jsme lidé. Jsme pestří. Máme žánry, názory, teorie, mnoho věcí, kterými se můžeme zabavit. Buďme tolerantní k sobě navzájem. Nesuďme.

Setkali jste se s někým, kdo reaguje útočně, když se vám něco nelíbí a jemu ano?
Setkali jste se s někým, kdo nikdy nezdůvodní názor, ale přesto je ten jeho jediný vhodný?
Vedli jste někdy debatu s člověkem, který reaguje oblíbeným "mlč, lépe bys to neudělal/a"? Jak dopadla?
Podělte se v komentářích o názory a zkušenosti, moc ráda si je přečtu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andrea Andrea | Web | 23. července 2014 v 16:34 | Reagovat

Zdravím,

tak s takovou reakcí jsem se párkrát setkala. S tím Harry Poterem ses mi docela trefila do noty, já nemám dabingy ráda obecně, originál je pro moje ucho přijatelnější, protože mám ráda angličtinu a rozumím jí, a kolikrát je dabing velmi upravenou verzí a mnohdy je úplně změněn smysl dialogů mezi postavami.

Ale protože umím kritizovat slušně a s odůvodněním, s reakcemi typu "ty bys to přece udělala lépe" jsem se setkala málokdy. Většinou na mě lidi koukají s otevřenou pusou. Nemám ráda takovéhle útočné typy, kteří, protože je to pro ně oblíbené, nesnesou kritiku. Nedejbože kritika jich samých.

Andrea

2 Anne Eyre Anne Eyre | E-mail | Web | 24. července 2014 v 14:13 | Reagovat

[1]: Zdravím zpět. :)
Tak mně se to poprvé po dlouhé době stalo právě kvůli dabingu Harryho Pottera, tak jsem si řekla, že to využiju. Osobně taky preferuju originál, občas bez titulků, občas s anglickými, občas zapnu i české. Je jen málo filmů/seriálů, kde mi vyhovuje i dabing (alespoň v některých částech) a HP k nim opravdu nepatří.
Bohužel i když se také snažím kritizovat slušně a s odůvodněním, pokaždé se najde někdo, komu to prostě nestačí a má tu svoji pravdu, kterou musí obhájit sebehloupějšími argumenty. A ne vždy se jim dá vyhnout.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.